23 Mayıs 2014 Cuma

Ketili, Gürcülü, Yeşilli Günler!

Güneşli, bol kuş sesli, huzurlu Hollanda'dan hoi hoi!

Yazmak istediğim o kadar çok şey var ki! Bir yandan sınavlar da geliyor; vakit buldukça bilgisayar başındayım bakalım. Türkiye'den getirdiğim çaydanlığa çayımı koydum, o olana kadar size biraz Gürcüsel konulardan bahsedeyim diyorum.

Daha önce Gürcü Şarabı ve Kültürü yazısında bahsettiğim gibi, Hollanda'daki en tontilik arkadaşım Keti, Gürcistan Enerji Bakanlığı'nda çalışır, Türkçe konuşur, tatlı mı tatlıdır! Kendisi ile gelenekselleşen akşam yemeklerimizden birini hazırladık, Gürcü paralarını inceledik, bir de güzel bir Gürcü usulü makarna ile Melis usulü tavuk sote yaptık. Bir foto-post ile daha sizlerleyiz sevgili okur...

Hoogvliet, Hollanda'nın meşhur marketlerinden. 
Mantarımız ve tavuğumuz burada.


Soğanlarımız biberlerimiz ile güzelce pişer iken...


Pardon.


Taada! Kızarmış makarna anlamına gelen shemtsvari makaroni, makarna kaynadıktan sonra kızartılarak yapılıyor, cips gibi kıtır kıtır yeniyor. Hatta Keti'nin kardeşi en kızarmış-cips gibi olanları toplayıp onları yermiş. :)


Gerçekten Hollanda zaten çok güzel bir ülke; fakat hava da güzelse burası bir masal diyarına dönüşüyor. Doğa bile bir başka, daha taze kokuyor.

Arjantin'den bir Merlot'umuz vardı; fakat kadeh bir taneydi. Biz de böyle bir çözüm bulduk...


Yemekten sonra keyif kısmı geldi; Gürcü paralarını incelemeye başladım. Bizimki "lira" ya hani... Gürcü parası da "lari". Kuruşun karşılığı ise "tetri"

1 Euro, 2.40 Lari'ye denk geliyor. Aşağı yukarı aynışmış önceden lirayla; fakat şimdi bizimki fırladı tabii...

Kağıt paranın üzerindeki beyefendi ise İlia Chavchavadze. Edebiyatçı ve politikacı olan Chavchavadze, 19. yüzyılın en önemli kişilerindenmiş Gürcistan için.


1 Lari'yi bana verdi Keti, artık 1 Lari'm var! Olursa bu yaz Gürcistan'a gidince çikolata alırım.Bu da Keti'nin cüzdanından çıkan kuaför kartı. Gürcistan'a yolunuz düşerse "Keti" deyin anlarlar. :P


Tot ziiiens!

*

3 yorum:

 1. 1 Euro 2,4 Lari'ye tekabül etmesi lazım sanırım. Gürcistan ekonomisi AB'den iyi olamaz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmaz olur muuu, onlar o yuzden AB'ye girmeyi reddediyor. :P Euxaristw, göz kayması düzeltildi. :)

   Sil
 2. Hahhahaha :D
  Παρακαλώ ;)

  YanıtlaSil