26 Eylül 2015 Cumartesi

Selanik'te Geleneksel Girit Ürünleri

Girit'in doğası, müzikleri, delikanlıları, manileri gibi, elbette mutfağı da pek meşhur. Tüm bunlardandır ki, "Yunanistan içinde ayrı bir ülkedir Girit." derler. İnsanları pek cana yakındır, daha köylü damarı olan bir halktır, pek içtendir kültürleri. Bir de dünyanın en güzel coğrafi konumlarından birinde yer alınca, mutfağının da cennetten çıkma olmasına şaşırmıyor insan. İşte tüm bu sebeplerin bir araya gelmesinden herhalde, Girit'e karşı sevgim büyük.

Geçtiğimiz günlerde Selanik sokaklarında yürürken rastladığım bu geleneksel Girit ürünleri satan, kasada duran adamın bile klasik Giritli tipli - aksanlı bir adam olduğu, bu minik dükkanı yazmak istiyorum bugün. Neler varmış, ne kadarmış, biz neler almışız bir bakalım...

Dükkanın ismi Zouridakis. Selanik dışında Girit ve Atina gibi şehirlerde de şubesi bulunuyor.


Dükkanın dekorasyonundan çalışanlarına kadar her şey pek "Giritli". Zeytinyağından şaraba, baldan zeytine, Girit peksimetine kadar Girit'e dair hemen her şeyi bulabileceğiniz bir dükkan diyebiliriz.


Giritli çobanlar kullanırmış bunu.


Salyangoz yemekleri denince akla Girit gelir. Yunanistan'da pek meşhur sayılmaz ama Girit'in bir numaraları geleneksel tatlarındandır.


Sağdaki kavanozlarda "cevizli bal" yazıyor, çok güzel olur herhalde. 1 kiloluk kavanoz 15 Euro. 15 lira olarak düşünsek çok hoş olurdu. :)


Benim de aldığım en hoş ürünlerden biri, zeytin reçeli! Daha önce patlıcan reçeli falan yedim; fakat zeytin reçelini ilk kez duydum-gördüm. Elbette tadına zeytin aroması kalmamış oluyor ama dokusu benziyor. Hiç de fena değildi tadı, sadece düşününce biraz içi gıdıklanmıyor değil insanın. :)


Daha önce çok kez tarifini verdiğim meşhur girit salata-mezesi Dakos için özel Girit peksimetleri... Paketlerin genelde 3,5 Euro olduğunu görüyoruz. (Tarif için Google'a "melerence dakos" yazmanız yeterli.)


Burada ise çeşitli hazır börekler var. Sağ alt kısımda görünen otlu tava böreğinin kilosu 10,90 Euro.


Türkiye'deki lor peynirini andıran yapısıyla, meşhur Girit peyniri mizithra (μυζήθρα) gibi birçok peynir-şarküteri ürünü de yine alabilecekleriniz arasında.


Dükkana serpiştirilen Girit kültür ögeleri pek güzel olmuş dekorasyon için...


Bu sistemi pek sevdik; bir alt fotoğrafta görebileceğiniz gibi, musluktan istediğiniz içkiyle dolduruyorsunuz şişeleri. Şaraptan, meşhur Girit içkisi tsikoudia'ya (çikudya) kadar denenebilecek güzel seçenekler var.Bunlar yüzümüzü güldüren diğer ürünlerden oldu. Tam bir "köy şarabı" olayı hani. :) Şarap anlayışıma pek uygun olduğu için bir tane Roze aldım ben, ki 1,5 litresi 3 Euro'ya. İş yerine götürdüm hatta, baya güzel de tadı vardı.


Girit'in meşhur zeytinlerinden birinin özelliği de böyle minicik olmalarıymış, fotoğrafta yine büyük çıktı hani siz düşünün. Çok alem oluyor yemesi, gereğinden fazla çaba istiyor, sanat adeta. :)


Bana gelirsek, köy şarabı, zeytin reçeli ve iki çeşit zeytin alarak bu güzel dükkandan ayrıldım. Tüm bu aldıklarım için ise 11,68 Euro gibi bir rakam ödedik. Selanik'te mutlaka uğranacak yerlerden biri oldu bu güzel mekan, en kısa zamanda sizin de keşfetmeniz dileğiyle...


*


2 yorum:

  1. χαχαχαχα! δεν το πιστεύω!!! πήγες εκεί;;;; ε λοιπόν όταν ξανάρθεις θα σε πάρω μαζί μου να χορέψεις κιόλας!!!!!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ναιιι, πρώτη φορά είδα αυτό το μαγαζί! Πολύ μου αρέσει αυτή η κουλτούρα, να με πάρεις σίγουρα!! :))

      Sil