6 Eylül 2015 Pazar

Halkidiki, Bahia Beach


Bu yılın ilk Halkidiki yazısı gelsin öyleyse! Amaa önce Yunanca üzerinden küçük bir bilgi verelim.

Halkidiki, Selanik'e yaklaşık 1 saat uzaklıkta (uçlara giderseniz uzar tabii süre) masmavi bir kasaba. Ne mutlu ki Çeşme, Bodrum gibi yozlaşıp turistikleşmemiş desem yeri... Yani, elbete başka ülkelerden insan çok var ama bu kasabadaki naiflik, kendine özgülük, sakinlik devam ediyor. Kafa dinlemek için çok müsait bir seçim kısacası...

Bölgenin isminden bahsedersek, Halkidiki'yi, Yunanca'yı Latin harflerine uyarlayıp yazarsak, "Xalkidiki" yazarız, zira Yunanca'da x'ler "h" okunur. İngilizce olarak yazanlar ise "Chalkidiki" yazıyor, hepsi aynı kapıya çıkıyor nihayetinde. Daha önceki Halkidiki yazımı okumak isteyenler buraya klik lütfen.

Tepeden masmavi denize baka baka, dağlardan döne döne indiğimiz yolun sonunda Bahia Beach Bar'a varıyoruz, sakin bir koy burası. Parıl parıl suya hasretiz bu esnada.


Malum, özel beach olduğu için bir şeyler yemek içmek "zorundasınız" gibi bir şey. Menüde yok yok ve fiyatlar gayet iyi, aklınızda TL'ye çevirmezseniz daha da iyi. :)


İki yanı ağaçlarla çevrili klasik bir Yunanistan koyu, pırıl pırıl suyu ile...O gün güneş gelip gidiyor; ama suyun berraklığı ve ılıklığı bizi mutlu etmeye hayli hayli yetiyor. Deniz çok güzeldi gerçekten...


Klasik bir sahnedir, Yunanistan'da buz gibi frappeler alınmış; ister plajda, ister kafede, ister evde... Bizim çay gibi bir şey burada frappe. Örneğin burada bir frappe için 4,5 Euro ödedik. 4,5 lira gibi düşünün siz onu. :)
Sonra bol bol oynadık suyla, fotoğraflar çektik, "sanat yaptık". Bir de, aslında slow motion ile bir sürü video çektik, ama İnstagram onu normal hızda yükledi, buradan huzurun videosuna da bakabilirsiniz hani. :)

Akşam Aristotelous Meydanı'nda dostlarla buluşmak üzere Selanik'e doğru yola koyulduk sonra; Bahia Beach'e ise yine 4,5 Euro olan son bir granita ile veda ettik.


 Tertemiz denizi, pek de el değmemiş doğası, güzel insanları ile Halkidiki'yi keşfetmeniz, Bahia Beach'e mutlaka uğramanız tavsiyesiyle...


*

2 yorum: