14 Eylül 2017 Perşembe

Ispanaklı Yumurta ve Yunanca'da Türk Yemekleri

Merhabalar,

Bir süredir üzerinde kafa yorduğum ve hakkında ziyadesiyle heyecanlı olduğum bir projeye başladım. Yunanistan'daki çoğu kişinin Türkiye'ye ve Türk yemeklerine olan düşkünlüğünden yola çıkarak, "Anadolu Mutfağım" isminde bir blog açtım ve Türk yemeklerini Yunanca dilinde tariflerle, püf noktalarıyla ve Türk mutfağından/lisanından çeşitli bilgilerle okuyucularla buluşturmaya gayret ediyorum.

Çoğu kişin içi basit bir tarif olan lakin benim çok sevdiğim, hem pek sağlıklı hem lezzetli "ıspanaklı yumurta" tarifini bu blog için hazırlamışken, hem bu haberi belirtmek hem de okumak isteyenler için Melerence'de de paylaşmak istedim.

Tam buraya tıklayarak bu bloğa da göz atabilir ve dilerseniz bizim mutfağa meraklı Yunan dostlarınızla paylaşabilirsiniz.

Haydi gelin şimdi bu pek basit ama pek lezzetli yemeği kendimce anlatayım sizlere.  

İhtiyacımız olan, bir büyük soğan ki bu yemeğe bol soğan çok yakışıyor. 200 gram ıspanak (1-2 kişi için), iki yumurta, karabiber, kırmızı pul biber ve tuz.


Soğanımızı yemeklik doğrayarak başlayalım.


Ispanaklarımızı güzelce yıkayıp, dilerseniz son bir sirkeli suda da bekletip duruladıktan sonra iri iri kesiyoruz.


Biraz zeytinyağında kavurduğunuz soğanların üzerine yığarak karıştırmadan kapağını kapatıp ıspanakların hafif ölmesini bekliyoruz.


Orta ateşte ıspanağınıza göre 10-15 dakika kadar pişirdikten sonra söyle bir karıştırıp, kapağını da açıp biraz daha pişmeye bırakıyoruz.


Ispanağın o bol suyu hafif uçtuktan sonra, bir yumurtayı kırıp ıspanağa yedirip iyice karıştırıyoruz. İlk yumurta pişmeye yakın iken de bir delik açarak ikinci yumurtayı kırıyor, üzerini kapatarak buharda son bir pişmeye bırakıyoruz.


Ve sonuç olarak, en çok yarım saatte bence ıspanağın en güzel hali olan yumurtalı ıspanağınız hazır oluyor. Bu tarife domates, sarımsak, kıyma koyan da var lakin ben oldum olası bu şekilde yaparım ve pek severim.

Görüşmek üzere :)
Melis

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder