20 Nisan 2017 Perşembe

Peynirli Pilav Topları (Melerence Tarifi)

Geçenlerde iş yerinin restoranında "enteresan bir öğün" çıkardılar, ki daha sonra fotoğraflarla paylaşma niyetindeyim. Aralarından biri ise risotto balls idi, bir nevi pirinç topları. Buradan doğru aklıma bir tarif fikri geldi, yapınca da çok sevdik. Özellikle yemeklerde pilav yapacaklara farklı bir sunum ve tat alternatifi olur diye paylaşmak istedim.

Öncelikle tarife, hafif lapa bir pilav yaparak başlıyoruz. Normalde çok az sıvı yağ da kullandığım pilavı, bu tarifte sadece dolu bir çorba kaşığı tereyağı ile yapıyorum. Bir de yarım sebze bulyonu ekliyorum, pek yakışıyor.

Bu noktada pilav hazır olduktan sonra üzerine ufak bir havlu örterek nemini gidererek, hafif lapa ama ıslak görünmeyen bir pilav hazırlıyoruz.


Vallahi çocukluğum cheddar'la geçmedi tabii, fakat Hollanda'da kolay ulaşılan ve sevdiğim bir peynir. Siz dilerseniz kaşar gibi homojen eriyen herhangi bir peynir de kullanabilirsiniz. Cheddar'ın rengi de tadı da pek hoşuma gittiği için ben bu versiyonunu pek beğeniyorum. Bu arada peyniri ince rende ile rendeleyip pilav için hazırlıyoruz.


 Ardından peyniri pilava ekleyip, pilavı çok ezmeden iyice karıştırıyoruz.


 Ardından şöyle bir kıvam elde ediyoruz. Hem pirinç topları yapacak ve dağılmayacak kadar kuru, hem hafif lapa.


Ardından ister ufak bir fincanla, ister dondurma koyacağıyla pirinç topları yaparak aşağıdaki gibi kaşıkla düzeltiyoruz. Bu arada evet, işin içinde 15 dakikalık fırın da var ki pilav tolarımız hafif kıtırlaşıp toparlansın. :)


190 derece fırında 10-15 dakika yeterlidir. Fırından çıktığında peynir iyice pirince karışmış ve üstü hafif kıtırlaşmış oluyor.


 Ardından spatula yardımıyla kalıp gibi çıkarıp servis edebilirsiniz. Hafif soğuduğunda kurabiye gibi kolay kırılmaz bir kıvama geliyor; ama aynı zamanda içi yumuşak ve lezzetli kalıyor.


Bir de mümkünse çoğu yemeği taze veya kuru bir yeşillikle bitirmeyi seviyorum; Hollanda'da da sıkça kullanılan kuru maydanoz iyi fikir.


 İşte böyledir. Böylece pilav toplarınız çatalla kesek kıvamda, cheddar aromalı olacak; yeni versiyonlarının gelmesi ise olası.


Sevgiler,
Melis


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder