2 Şubat 2014 Pazar

Dogaya Dönüs: No Poo


Melerence'yi az çok takip edenler, İstanbul'dan ve robotlaşmış - gri yaşamdan ne kadar uzaklaşmak istediğimi biliyordur. Ne mutlu ki çok yakında gerçekleşiyor bu dileğim. 

Birkaç hafta sonra 2640 kilometre uzakta, bozulmamış, gerçek bir doğanın içinde uyanacağım her sabah. Bu, gerçekten yaşam amaçlarımdan biriydi bugüne dek. Tabii, çevre çok önemli de olsa, hayatımızda da bazı değişiklikler yapmak, adım adım doğal ve zararsız olana dönmemize, dönüşmemize yardımcı olacak.

Birkaç gün önce, doğaya dönüş için güzel bir ilk adım olacak "No Poo" kavramı ile tanıştım.


No Poo, en kısa haliyle, hayatınızdan "şampuan" kavramını çıkarmak demek. İnternetten kolayca bulabileceğiniz üzere, şampuanın içerdiği maddeler ile sayısız kimyasalı cildinize uygularken, bedeninize verdiğiniz zararı hayal bile edemezsiniz. Gözümüze çok masum da gelse, alışmış da olsak, şampuan kimyasal maddelerle dolu bir icat.
Peki, madem şampuan kullanmıyoruz, nasıl temizleneceğiz? No Poo kavramının bunun için de doğal, doğadan bir çözümü var.

Her evde bulunan iki basit malzeme ile, kendi şampuanınızı kendiniz yapacaksınız: Karbonat ve elma sirkesi.

İşlem şöyle;

Bir bardak suya bir silme çorba kaşığı karbonatı dökerek çözünmesini sağlıyorsunuz. Bu sizin asıl temizleyici ürününüz. Saçınızın yapısına göre, bir süre sonra oranları kendiniz tutturacaksınız zaten... Ardından, yine aynı bardakta bir çorba kaşığı elma sirkesi ve su ile homojen bir çözelti hazırlıyoruz. Elma sirkesinin görevi ise saçlarınızı yumuşatmak, -ki böyle göz önünde olan bir maddenin nasıl bu kadar çok yararı olduğunu görmek, gerçekten doğanın armağanı. Ne diyorduk, bu iki işlemin ardından da, saçlarınızı su ile son bir kez yıkıyorsunuz.

İlk seferiniz beklediğiniz gibi olmazsa, pes etmeyin. Dediğim gibi, oranlar tamamen sizin cilt yapınıza göre değişiyor. 

Deneyince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Kuvvetle tavsiye ediyorum!

*


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder